RWR89S1R62FSS73
Mfr.Part #
RWR89S1R62FSS73
Description
RES 1.62 OHM 3W 1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Other Names :
RWR89S1R62FSS73-MIL
Features :
Military, Moisture Resistant
Brand :
Omron Automation and Safety
Failure Rate :
S (0.001%)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension :
0.187 Dia x 0.560 L (4.75mm x 14.22mm)
Product Category :
Proximity Sensors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Omron
Power (Watts) :
3W
Resistance :
1.62 Ohms
Subcategory :
Sensors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±1%
Height - Seated (Max) :
Datasheets
RWR89S1R62FSS73
Vishay / Dale RWR89S1R62FSS73
1.62 Ohms, 3W, Wirewound,