RWR89S1R33FRB12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR89S1R33FRB12
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1.33 OHM 3W 1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Packaging :
Bulk
Resistance :
1.33Ohm
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Radiation Hardening :
No
Construction :
Tubular
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±1%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Lead Free :
Contains Lead
Package / Case :
Axial
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Published :
Max Power Dissipation :
3W
Contact Plating :
Lead, Tin
Composition :
Wirewound
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Lead Length :
38.1mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Power Rating :
3W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Pbfree Code :
No
Diameter :
4.75mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Feature :
Military, Moisture Resistant
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C