RWR89S18R2FSB12
Mfr.Part #
RWR89S18R2FSB12
Description
RES 18.2 OHM 3W 1% WW AXIAL
Axial
Max Operating Temperature :
250°C
Length :
14.224mm
Max Power Dissipation :
3W
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Lead Length :
38.1mm
Power Rating :
3W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Packaging :
Bulk
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Tolerance :
±1%
Lead Free :
Contains Lead
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Factory Lead Time :
29 Weeks
Min Operating Temperature :
-65°C
Resistance :
18.2Ohms
Diameter :
4.75mm
Power (Watts) :
3W
Mount :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Lead, Tin
Width :
4.75mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Datasheets
RWR89S18R2FSB12
Vishay / Dale RWR89S18R2FSB12
Through Hole 18.2Ohms, 3W, Wirewound,