RWR89S16R0DRRSL
Mfr.Part #
RWR89S16R0DRRSL
Description
RES 16 OHM 3W 0.5% WW AXIAL
Lead Length :
38.1mm
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Military, MIL-PRF-39007, RWR89S
Published :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Resistance :
16Ohms
Power Rating :
3W
Power (Watts) :
3W
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Tolerance :
±0.5%
Length :
14.224mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Width :
4.75mm
Max Power Dissipation :
3W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RWR89S16R0DRRSL
Vishay / Dale RWR89S16R0DRRSL
16Ohms, 3W, Wirewound,