RWR89S13R0FRB12
Mfr.Part #
RWR89S13R0FRB12
Description
RES 13 OHM 3W 1% WW AXIAL
Max Power Dissipation :
3W
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Failure Rate :
R (0.01%)
Max Operating Temperature :
250°C
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
16 Weeks
Tolerance :
±1%
Length :
14.224mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Width :
4.75mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Power Rating :
3W
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Mount :
Through Hole
Power (Watts) :
3W
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Wirewound
Diameter :
4.75mm
Lead Length :
38.1mm
Resistance :
13Ohms
Datasheets
RWR89S13R0FRB12
Vishay / Dale RWR89S13R0FRB12
Through Hole 13Ohms, 3W, Wirewound,