RWR89S1180FSS73
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR89S1180FSS73
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 118 OHM 3W 1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Package / Case :
Axial
Diameter :
4.75mm
Max Power Dissipation :
3W
Supplier Device Package :
Contact Plating :
Lead, Tin
Failure Rate :
S (0.001%)
Mount :
Through Hole
Power Rating :
3W
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Power (Watts) :
3W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Max Operating Temperature :
250°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Published :
Composition :
Wirewound
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR89S
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Lead Free :
Contains Lead
Lead Length :
38.1mm
Number of Terminations :
2
Feature :
Military, Moisture Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±1%
Min Operating Temperature :
-65°C
Length :
14.224mm
Resistance :
118Ohms
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Width :
4.75mm
Factory Lead Time :
29 Weeks
Datasheets
RWR89S1180FSS73
Vishay / Dale RWR89S1180FSS73
Through Hole 118Ohms, 3W, Wirewound,