RWR89S10R0BRBSL
Mfr.Part #
RWR89S10R0BRBSL
Description
RES 10 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Max Power Dissipation :
3W
Factory Lead Time :
15 Weeks
Tolerance :
±0.1%
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR89S
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Packaging :
Bulk
Failure Rate :
R (0.01%)
Lead Length :
38.1mm
Resistance :
10Ohms
Max Operating Temperature :
250°C
Power Rating :
3W
Width :
4.75mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Power (Watts) :
3W
Feature :
Military, Moisture Resistant
Length :
14.224mm
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Datasheets
RWR89S10R0BRBSL
Vishay / Dale RWR89S10R0BRBSL
10Ohms, 3W, Wirewound,