RWR89S1001BRBSL
Mfr.Part #
RWR89S1001BRBSL
Description
RES 1K OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Resistance :
1kOhms
Width :
4.75mm
Feature :
Military, Moisture Resistant
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR89S
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Max Operating Temperature :
250°C
Power (Watts) :
3W
Supplier Device Package :
Power Rating :
3W
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Lead Length :
38.1mm
Length :
14.224mm
Max Power Dissipation :
3W
Factory Lead Time :
21 Weeks
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Datasheets
RWR89S1001BRBSL
Vishay / Dale RWR89S1001BRBSL
1kOhms, 3W, Wirewound,