RWR89N82R5FSS73
Mfr.Part #
RWR89N82R5FSS73
Description
RES 82.5 OHM 3W 1% WW AXIAL
Feature :
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Min Operating Temperature :
-65°C
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Factory Lead Time :
29 Weeks
Tolerance :
±1%
Width :
4.75mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Length :
14.224mm
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR89N
Lead Length :
38.1mm
Power Rating :
3W
Resistance :
82.5Ohms
Max Power Dissipation :
3W
Max Operating Temperature :
250°C
Power (Watts) :
3W
Diameter :
4.75mm
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
Published :
Datasheets
RWR89N82R5FSS73
Vishay / Dale RWR89N82R5FSS73
Through Hole 82.5Ohms, 3W, Wirewound,