RWR89N78R7FRB12
Mfr.Part #
RWR89N78R7FRB12
Description
RES 78.7 OHM 3W 1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Factory Lead Time :
29 Weeks
Width :
4.75mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Power Dissipation :
3W
Failure Rate :
R (0.01%)
Diameter :
4.75mm
Mount :
Through Hole
2
Contact Plating :
Lead, Tin
Max Operating Temperature :
250°C
Power (Watts) :
3W
Resistance :
78.7Ohms
Published :
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Lead Length :
38.1mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Tolerance :
±1%
Power Rating :
3W
Length :
14.224mm
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Packaging :
Bulk
Datasheets
RWR89N78R7FRB12
Vishay / Dale RWR89N78R7FRB12
Through Hole 78.7Ohms, 3W, Wirewound,