RWR89N7870BSB12
Mfr.Part #
RWR89N7870BSB12
Description
RES 787 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Power Rating :
3W
Diameter :
4.75mm
Feature :
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Power (Watts) :
3W
Radiation Hardening :
No
Max Power Dissipation :
3W
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
250°C
Tolerance :
±0.1%
Failure Rate :
S (0.001%)
Width :
4.75mm
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
15 Weeks
Length :
14.224mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Mount :
Through Hole
Resistance :
787Ohms
Lead Length :
38.1mm
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Published :
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR89N
Contact Plating :
Lead, Tin
Datasheets
RWR89N7870BSB12
Vishay / Dale RWR89N7870BSB12
Through Hole 787Ohms, 3W, Wirewound,