RWR89N7100FRRSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR89N7100FRRSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 710 OHM 3W 1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Published :
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Supplier Device Package :
Axial
Width :
4.75mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Factory Lead Time :
13 Weeks
Package / Case :
Power Rating :
3W
Lead Length :
38.1mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
3W
Resistance :
710Ohms
Length :
14.224mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR89N
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Power (Watts) :
3W
Composition :
Wirewound
Lead Free :
Contains Lead
Feature :
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
RWR89N7100FRRSL
Vishay / Dale RWR89N7100FRRSL
710Ohms, 3W, Wirewound,