RWR89N6490FRS70
Mfr.Part #
RWR89N6490FRS70
Description
RES 649 OHM 3W 1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Diameter :
4.75mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Width :
4.75mm
Tolerance :
±1%
Max Operating Temperature :
250°C
Max Power Dissipation :
3W
Contact Plating :
Lead, Tin
Length :
14.224mm
Power (Watts) :
3W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Radiation Hardening :
No
Resistance :
649Ohms
Failure Rate :
R (0.01%)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
Mount :
Through Hole
2
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Power Rating :
3W
Lead Length :
38.1mm
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Datasheets
RWR89N6490FRS70
Vishay / Dale RWR89N6490FRS70
Through Hole 649Ohms, 3W, Wirewound,