RWR89N51R1FRS70
Mfr.Part #
RWR89N51R1FRS70
Description
RES 51.1 OHM 3W 1% WW AXIAL
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Contains Lead
Contact Plating :
Lead, Tin
Lead Length :
38.1mm
Width :
4.75mm
Length :
14.224mm
Power (Watts) :
3W
Max Power Dissipation :
3W
Power Rating :
3W
Mount :
Through Hole
Failure Rate :
R (0.01%)
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Published :
Diameter :
4.75mm
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Operating Temperature :
250°C
Package / Case :
Resistance :
51.1Ohms
Datasheets
RWR89N51R1FRS70
Vishay / Dale RWR89N51R1FRS70
Through Hole 51.1Ohms, 3W, Wirewound,