RWR89N47R5FSBSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR89N47R5FSBSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 47.5 OHM 3W 1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Factory Lead Time :
29 Weeks
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
4.75mm
Max Power Dissipation :
3W
Package / Case :
Axial
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR89N
Resistance :
47.5Ohms
Lead Length :
38.1mm
Lead Free :
Contains Lead
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Length :
14.224mm
Packaging :
Bulk
Termination :
Max Operating Temperature :
250°C
Published :
Supplier Device Package :
Power (Watts) :
3W
Tolerance :
±1%
Failure Rate :
S (0.001%)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Feature :
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Diameter :
4.75mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Power Rating :
3W
Number of Terminations :
2
Contact Plating :
Lead, Tin
Min Operating Temperature :
-55°C
Composition :
Wirewound
Datasheets
RWR89N47R5FSBSL
Vishay / Dale RWR89N47R5FSBSL
Through Hole 47.5Ohms, 3W, Wirewound,