RWR89N40R2FRRSL
Mfr.Part #
RWR89N40R2FRRSL
Description
RES 40.2 OHM 3W 1% WW AXIAL
Max Power Dissipation :
3W
Length :
14.224mm
Power (Watts) :
3W
Width :
4.75mm
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Resistance :
40.2Ohms
Power Rating :
3W
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Length :
38.1mm
Datasheets
RWR89N40R2FRRSL
Vishay / Dale RWR89N40R2FRRSL
40.2Ohms, 3W, Wirewound,