RWR89N4000FRB12
Mfr.Part #
RWR89N4000FRB12
Description
RES 400 OHM 3W 1% WW AXIAL
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Termination :
Min Operating Temperature :
-55°C
Supplier Device Package :
Radiation Hardening :
No
Power (Watts) :
3W
Lead Length :
38.1mm
Max Power Dissipation :
3W
Resistance :
400Ohms
Factory Lead Time :
29 Weeks
Mount :
Through Hole
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Power Rating :
3W
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Length :
14.22mm
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±1%
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR89N
Max Operating Temperature :
250°C
Diameter :
4.75mm
Published :
Failure Rate :
R (0.01%)
Width :
4.75mm
Datasheets
RWR89N4000FRB12
Vishay / Dale RWR89N4000FRB12
Through Hole 400Ohms, 3W, Wirewound,