RWR89N3900FRB12
Mfr.Part #
RWR89N3900FRB12
Description
RES 390 OHM 3W 1% WW AXIAL
Lead Length :
38.1mm
Power Rating :
3W
Supplier Device Package :
Axial
Diameter :
4.75mm
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Mount :
Through Hole
Power (Watts) :
3W
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Published :
Radiation Hardening :
No
Width :
4.75mm
Military, MIL-PRF-39007, RWR89N
Min Operating Temperature :
-65°C
Package / Case :
Max Power Dissipation :
3W
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Resistance :
390Ohms
Contact Plating :
Lead, Tin
Length :
14.224mm
Factory Lead Time :
29 Weeks
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Tolerance :
±1%
Max Operating Temperature :
250°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Datasheets
RWR89N3900FRB12
Vishay / Dale RWR89N3900FRB12
Through Hole 390Ohms, 3W, Wirewound,