RWR89N31R6FRS70
Mfr.Part #
RWR89N31R6FRS70
Description
RES 31.6 OHM 3W 1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Diameter :
4.75mm
Power Rating :
3W
Max Power Dissipation :
3W
Failure Rate :
R (0.01%)
Power (Watts) :
3W
Width :
4.75mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Min Operating Temperature :
-65°C
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
29 Weeks
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Length :
14.224mm
Resistance :
31.6Ohms
Mount :
Through Hole
Max Operating Temperature :
250°C
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Tolerance :
±1%
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Length :
38.1mm
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Supplier Device Package :
Datasheets
RWR89N31R6FRS70
Vishay / Dale RWR89N31R6FRS70
Through Hole 31.6Ohms, 3W, Wirewound,