RWR89N2R52BSB12
Mfr.Part #
RWR89N2R52BSB12
Description
RES 2.52 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Max Power Dissipation :
3W
Termination :
Axial
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Supplier Device Package :
Power Rating :
3W
Width :
4.75mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Lead Length :
38.1mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Power (Watts) :
3W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Resistance :
2.52Ohms
Failure Rate :
S (0.001%)
Length :
14.224mm
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Max Operating Temperature :
250°C
Datasheets
RWR89N2R52BSB12
Vishay / Dale RWR89N2R52BSB12
2.52Ohms, 3W, Wirewound,