RWR89N29R4FSBSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR89N29R4FSBSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 29.4 OHM 3W 1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Resistance :
29.4Ohms
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR89N
Power Rating :
3W
Lead Length :
38.1mm
Factory Lead Time :
29 Weeks
Failure Rate :
S (0.001%)
Feature :
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Width :
4.75mm
Package / Case :
Axial
Composition :
Wirewound
Supplier Device Package :
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±1%
Published :
Power (Watts) :
3W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Packaging :
Bulk
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Length :
14.224mm
Max Power Dissipation :
3W
Max Operating Temperature :
250°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Free :
Contains Lead
Datasheets
RWR89N29R4FSBSL
Vishay / Dale RWR89N29R4FSBSL
29.4Ohms, 3W, Wirewound,