RWR89N20R0FSB12
Mfr.Part #
RWR89N20R0FSB12
Description
RES 20 OHM 3W 1% WW AXIAL
Packaging :
Bulk
Diameter :
4.75mm
Length :
14.22mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Contains Lead
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±1%
Failure Rate :
S (0.001%)
Power (Watts) :
3W
Number of Terminations :
2
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Resistance :
20Ohms
Power Rating :
3W
Contact Plating :
Lead, Tin
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Max Power Dissipation :
3W
Termination :
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR89N
Radiation Hardening :
No
Width :
4.75mm
Max Operating Temperature :
250°C
Lead Length :
38.1mm
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Datasheets
RWR89N20R0FSB12
Vishay / Dale RWR89N20R0FSB12
Through Hole 20Ohms, 3W, Wirewound,