RWR89N15R0FMS73
Mfr.Part #
RWR89N15R0FMS73
Description
RES 15 OHM 3W 1% WW AXIAL
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
3W
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Length :
38.1mm
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Published :
Length :
14.224mm
Package / Case :
Width :
4.75mm
Mount :
Through Hole
Power (Watts) :
3W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
1 (Unlimited)
Diameter :
4.75mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
15Ohms
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Max Operating Temperature :
250°C
Failure Rate :
M (1%)
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Power Rating :
3W
Datasheets
RWR89N15R0FMS73
Vishay / Dale RWR89N15R0FMS73
Through Hole 15Ohms, 3W, Wirewound,