RWR89N11R0FRS70
Mfr.Part #
RWR89N11R0FRS70
Description
RES 11 OHM 3W 1% WW AXIAL
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±1%
Feature :
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Contact Plating :
Lead, Tin
Width :
4.75mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Diameter :
4.75mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
3W
Lead Length :
38.1mm
Max Operating Temperature :
250°C
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Power Rating :
3W
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Length :
14.224mm
Max Power Dissipation :
3W
Resistance :
11Ohms
Datasheets
RWR89N11R0FRS70
Vishay / Dale RWR89N11R0FRS70
Through Hole 11Ohms, 3W, Wirewound,