RWR89N1000FRB12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR89N1000FRB12
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 100 OHM 3W 1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Length :
14.22mm
Tolerance :
±1%
Composition :
Wirewound
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR89N
Published :
Power Rating :
3W
Resistance :
100Ohms
Termination :
Axial
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
4.75mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Max Operating Temperature :
250°C
Lead Length :
38.1mm
Max Power Dissipation :
3W
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Feature :
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Lead, Tin
Factory Lead Time :
29 Weeks
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Radiation Hardening :
No
Power (Watts) :
3W
Supplier Device Package :
Diameter :
4.75mm
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Lead Free :
Contains Lead
Mount :
Through Hole
Datasheets
RWR89N1000FRB12
Vishay / Dale RWR89N1000FRB12
Through Hole 100Ohms, 3W, Wirewound,