RWR84S8R06FRB12
Mfr.Part #
RWR84S8R06FRB12
Description
RES 8.06 OHM 1% 7W AXIAL
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Lead Length :
38.1mm
Power (Watts) :
7W
Resistance :
8.06Ohms
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Width :
7.92mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
7W
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Diameter :
7.92mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Number of Terminations :
2
Mount :
Through Hole
Length :
22.225mm
Max Operating Temperature :
250°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Packaging :
Bulk
Power Rating :
7W
Datasheets
RWR84S8R06FRB12
Vishay / Dale RWR84S8R06FRB12
Through Hole 8.06Ohms, 7W, Wirewound,