RWR84S6811FPB12
Mfr.Part #
RWR84S6811FPB12
Description
RES 6.81K OHM 7W 1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Termination :
Axial
Tolerance :
±1%
Mount :
Through Hole
Power (Watts) :
7W
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Failure Rate :
P (0.1%)
Lead Length :
38.1mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Lead, Tin
Diameter :
7.92mm
Package / Case :
Max Power Dissipation :
7W
Width :
7.92mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Min Operating Temperature :
-65°C
Power Rating :
7W
Resistance :
6.81kOhms
Packaging :
Bulk
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Max Operating Temperature :
250°C
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Length :
22.23mm
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Datasheets
RWR84S6811FPB12
Vishay / Dale RWR84S6811FPB12
Through Hole 6.81kOhms, 7W, Wirewound,