RWR84S61R9FRS73
Mfr.Part #
RWR84S61R9FRS73
Description
RES 61.9 OHM 7W 1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Radiation Hardening :
No
Power (Watts) :
7W
Resistance :
61.9Ohms
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Wirewound
Diameter :
7.92mm
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Length :
22.225mm
Max Operating Temperature :
250°C
Lead Length :
38.1mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Tolerance :
±1%
Contact Plating :
Lead, Tin
Published :
Power Rating :
7W
Max Power Dissipation :
7W
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Width :
7.92mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Failure Rate :
R (0.01%)
Mount :
Through Hole
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RWR84S61R9FRS73
Vishay / Dale RWR84S61R9FRS73
Through Hole 61.9Ohms, 7W, Wirewound,