RWR84S4021FRS73
Mfr.Part #
RWR84S4021FRS73
Description
RES 4.02K OHM 7W 1% WW AXIAL
Min Operating Temperature :
-55°C
2
Mount :
Through Hole
Published :
Lead Length :
38.1mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Diameter :
7.92mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Power (Watts) :
7W
Resistance :
4.02kOhms
Power Rating :
7W
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Tolerance :
±1%
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Width :
7.92mm
Length :
22.225mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Max Operating Temperature :
250°C
Max Power Dissipation :
7W
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RWR84S4021FRS73
Vishay / Dale RWR84S4021FRS73
Through Hole 4.02kOhms, 7W, Wirewound,