RWR84S3R79DRB12
Mfr.Part #
RWR84S3R79DRB12
Description
RES 3.79 OHM 7W 0.5% WW AXIAL
Length :
22.23mm
Power Rating :
7W
Tolerance :
±0.5%
Max Power Dissipation :
7W
Max Operating Temperature :
250°C
Termination :
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Lead Free :
Contains Lead
Contact Plating :
Lead, Tin
Lead Length :
38.1mm
Diameter :
7.92mm
Resistance :
3.79Ohms
Packaging :
Bulk
Width :
7.92mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Mount :
Through Hole
Power (Watts) :
7W
Failure Rate :
R (0.01%)
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Datasheets
RWR84S3R79DRB12
Vishay / Dale RWR84S3R79DRB12
Through Hole 3.79Ohms, 7W, Wirewound,