RWR84S3R48FRS70
Mfr.Part #
RWR84S3R48FRS70
Description
RES 3.48 OHM 7W 1% WW AXIAL
Factory Lead Time :
45 Weeks
Power Rating :
7W
Max Operating Temperature :
250°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
3.48Ohms
Failure Rate :
R (0.01%)
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Power (Watts) :
7W
Length :
22.225mm
Lead Length :
38.1mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Width :
7.92mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Max Power Dissipation :
7W
Wirewound
Diameter :
7.92mm
Tolerance :
±1%
Datasheets
RWR84S3R48FRS70
Vishay / Dale RWR84S3R48FRS70
Through Hole 3.48Ohms, 7W, Wirewound,