RWR84S2R74FRB12
Mfr.Part #
RWR84S2R74FRB12
Description
RES 2.74 OHM 7W 1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Contact Plating :
Lead, Tin
Max Power Dissipation :
7W
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Power (Watts) :
7W
Tolerance :
±1%
Power Rating :
7W
Width :
7.92mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Min Operating Temperature :
-65°C
Length :
22.225mm
Mount :
Through Hole
Resistance :
2.74Ohms
Diameter :
7.92mm
Max Operating Temperature :
250°C
Lead Length :
38.1mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Failure Rate :
R (0.01%)
Datasheets
RWR84S2R74FRB12
Vishay / Dale RWR84S2R74FRB12
Through Hole 2.74Ohms, 7W, Wirewound,