RWR84S2R61FRB12
Mfr.Part #
RWR84S2R61FRB12
Description
RES 2.61 OHM 7W 1% WW AXIAL
Resistance :
2.61Ohms
Min Operating Temperature :
-55°C
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Power Rating :
7W
Width :
7.92mm
Tolerance :
±1%
Max Operating Temperature :
250°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Max Power Dissipation :
7W
Non-RoHS Compliant
Contact Plating :
Lead, Tin
Power (Watts) :
7W
Length :
22.225mm
Published :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Diameter :
7.92mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Mount :
Through Hole
Lead Length :
38.1mm
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Datasheets
RWR84S2R61FRB12
Vishay / Dale RWR84S2R61FRB12
Through Hole 2.61Ohms, 7W, Wirewound,