RWR84S18R0DSB12
Mfr.Part #
RWR84S18R0DSB12
Description
RES 18 OHM 7W 0.5% WW AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Tolerance :
±0.5%
Published :
Packaging :
Bulk
Length :
22.225mm
Power Rating :
7W
Contact Plating :
Lead, Tin
Max Operating Temperature :
250°C
Lead Length :
38.1mm
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Supplier Device Package :
Width :
7.92mm
Max Power Dissipation :
7W
Diameter :
7.92mm
Failure Rate :
S (0.001%)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Resistance :
18Ohms
Factory Lead Time :
15 Weeks
Power (Watts) :
7W
Min Operating Temperature :
-55°C
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Datasheets
RWR84S18R0DSB12
Vishay / Dale RWR84S18R0DSB12
Through Hole 18Ohms, 7W, Wirewound,