RWR84S18R0DRRSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR84S18R0DRRSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 18 OHM 7W 0.5% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Length :
22.225mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Power Rating :
7W
Failure Rate :
R (0.01%)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
7.92mm
Resistance :
18Ohms
Power (Watts) :
7W
Feature :
Military, Moisture Resistant
Max Power Dissipation :
7W
Supplier Device Package :
Axial
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Factory Lead Time :
29 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Published :
Number of Terminations :
2
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR84S
Tolerance :
±0.5%
Lead Length :
38.1mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Free :
Contains Lead
Composition :
Wirewound
Max Operating Temperature :
250°C
Package / Case :
Datasheets
RWR84S18R0DRRSL
Vishay / Dale RWR84S18R0DRRSL
18Ohms, 7W, Wirewound,