RWR84S1202FRB12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR84S1202FRB12
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 12K OHM 7W 1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Mount :
Through Hole
Failure Rate :
R (0.01%)
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Resistance :
12kOhms
Lead Length :
38.1mm
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR84S
Packaging :
Bulk
Max Power Dissipation :
7W
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Supplier Device Package :
Axial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diameter :
7.92mm
Power (Watts) :
7W
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Length :
22.23mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Min Operating Temperature :
-55°C
Package / Case :
Number of Terminations :
2
Published :
Lead Free :
Contains Lead
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
250°C
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Termination :
Tolerance :
±1%
Power Rating :
7W
Width :
7.92mm
Feature :
Military, Moisture Resistant
Composition :
Wirewound
Datasheets
RWR84S1202FRB12
Vishay / Dale RWR84S1202FRB12
Through Hole 12kOhms, 7W, Wirewound,