RWR84NR499FSRSL
Mfr.Part #
RWR84NR499FSRSL
Description
RES 0.499 OHM 7W 1% WW AXIAL
Factory Lead Time :
29 Weeks
Failure Rate :
S (0.001%)
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
499mOhms
Temperature Coefficient :
±650ppm/°C
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR84N
Tolerance :
±1%
Package / Case :
Width :
7.92mm
Length :
22.225mm
Max Operating Temperature :
250°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Power Rating :
7W
Max Power Dissipation :
7W
Lead Length :
38.1mm
Power (Watts) :
7W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Feature :
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Datasheets
RWR84NR499FSRSL
Vishay / Dale RWR84NR499FSRSL
499mOhms, 7W, Wirewound,