RWR84N53R6FRB12
Mfr.Part #
RWR84N53R6FRB12
Description
RES 53.6 OHM 7W 1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Radiation Hardening :
No
Lead Length :
38.1mm
Packaging :
Bulk
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR84N
Tolerance :
±1%
Min Operating Temperature :
-55°C
Mount :
Through Hole
Feature :
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Power (Watts) :
7W
Max Operating Temperature :
250°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Width :
7.92mm
Power Rating :
7W
Diameter :
7.92mm
Supplier Device Package :
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Length :
22.23mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Max Power Dissipation :
7W
Published :
Resistance :
53.6Ohms
Composition :
Wirewound
Termination :
Datasheets
RWR84N53R6FRB12
Vishay / Dale RWR84N53R6FRB12
Through Hole 53.6Ohms, 7W, Wirewound,