RWR84N1620BSB12
Mfr.Part #
RWR84N1620BSB12
Description
RES 162 OHM 7W 0.1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Diameter :
7.92mm
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Tolerance :
±0.1%
Length :
22.225mm
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Resistance :
162Ohms
Min Operating Temperature :
-55°C
Wirewound
Radiation Hardening :
No
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Power Rating :
7W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Width :
7.92mm
Mount :
Through Hole
Power (Watts) :
7W
Contact Plating :
Lead, Tin
Lead Length :
38.1mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Max Operating Temperature :
250°C
Failure Rate :
S (0.001%)
Max Power Dissipation :
7W
Datasheets
RWR84N1620BSB12
Vishay / Dale RWR84N1620BSB12
Through Hole 162Ohms, 7W, Wirewound,