RWR84N1500FRS73
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR84N1500FRS73
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 150 OHM 7W 1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±1%
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Length :
38.1mm
Feature :
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Max Operating Temperature :
250°C
Diameter :
7.92mm
Mount :
Through Hole
Lead Free :
Contains Lead
Factory Lead Time :
11 Weeks
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Max Power Dissipation :
7W
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Radiation Hardening :
No
Length :
22.225mm
Power Rating :
7W
Failure Rate :
R (0.01%)
Composition :
Wirewound
Contact Plating :
Lead, Tin
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR84N
Power (Watts) :
7W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Supplier Device Package :
Axial
Package / Case :
Width :
7.92mm
Resistance :
150Ohms
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Datasheets
RWR84N1500FRS73
Vishay / Dale RWR84N1500FRS73
Through Hole 150Ohms, 7W, Wirewound,