RWR82S20R0FRBSL
Mfr.Part #
RWR82S20R0FRBSL
Description
RES 20 OHM 1.5W 1% AXIAL
Width :
1.98mm
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.078Diax0.312L 1.98mmx7.92mm
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Published :
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR82S
Lead Length :
38.1mm
Length :
7.9248mm
Max Power Dissipation :
1.5W
Resistance :
20Ohms
Power (Watts) :
1.5W
Tolerance :
±1%
Power Rating :
2W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Feature :
Military, Moisture Resistant
Datasheets
RWR82S20R0FRBSL
Vishay / Dale RWR82S20R0FRBSL
20Ohms, 1.5W, Wirewound,