RWR81SR806DRS70
Mfr.Part #
RWR81SR806DRS70
Description
RES 0.806 OHM 1W 0.5% WW AXIAL
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Power Rating :
1W
Max Power Dissipation :
1W
Resistance :
806mOhms
Power (Watts) :
1W
Length :
6.35mm
Tolerance :
±0.5%
Factory Lead Time :
48 Weeks
Composition :
Wirewound
Mount :
Through Hole
Military, MIL-PRF-39007, RWR81S
Diameter :
2.16mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Lead Length :
38.1mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
2
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Width :
2.16mm
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
250°C
Datasheets
RWR81SR806DRS70
Vishay / Dale RWR81SR806DRS70
Through Hole 806mOhms, 1W, Wirewound,