RWR81SR698FRS70
Mfr.Part #
RWR81SR698FRS70
Description
RES 0.698 OHM 1W 1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Max Operating Temperature :
250°C
Length :
6.35mm
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Power Rating :
1W
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Resistance :
698mOhms
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Plating :
Lead, Tin
Supplier Device Package :
Radiation Hardening :
No
Diameter :
2.16mm
Lead Length :
38.1mm
Tolerance :
±1%
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Width :
2.16mm
Factory Lead Time :
19 Weeks
Power (Watts) :
1W
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Power Dissipation :
1W
Datasheets
RWR81SR698FRS70
Vishay / Dale RWR81SR698FRS70
Through Hole 698mOhms, 1W, Wirewound,