RWR81SR210FSB12
Mfr.Part #
RWR81SR210FSB12
Description
RES 0.21 OHM 1W 1% WW AXIAL
Power Rating :
1W
Max Operating Temperature :
250°C
Tolerance :
±1%
Length :
6.35mm
Published :
Lead Length :
38.1mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Min Operating Temperature :
-65°C
Failure Rate :
S (0.001%)
Contact Plating :
Lead, Tin
Resistance :
210mOhms
Temperature Coefficient :
±650ppm/°C
Wirewound
Radiation Hardening :
No
Diameter :
2.16mm
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
48 Weeks
Power (Watts) :
1W
Max Power Dissipation :
1W
Width :
2.16mm
Datasheets
RWR81SR210FSB12
Vishay / Dale RWR81SR210FSB12
Through Hole 210mOhms, 1W, Wirewound,