RWR81S84R5FSS73
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR81S84R5FSS73
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 84.5 OHM 1W 1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Factory Lead Time :
48 Weeks
Max Power Dissipation :
1W
Power (Watts) :
1W
Radiation Hardening :
No
Contact Plating :
Lead, Tin
Lead Length :
38.1mm
Resistance :
84.5Ohms
Power Rating :
1W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Composition :
Wirewound
Package / Case :
Axial
Min Operating Temperature :
-65°C
Tolerance :
±1%
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR81S
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Failure Rate :
S (0.001%)
Length :
6.35mm
Width :
2.16mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Number of Terminations :
2
Diameter :
2.16mm
Feature :
Military, Moisture Resistant
Lead Free :
Contains Lead
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
250°C
Datasheets
RWR81S84R5FSS73
Vishay / Dale RWR81S84R5FSS73
Through Hole 84.5Ohms, 1W, Wirewound,