RWR81S7R50BSBSL
Mfr.Part #
RWR81S7R50BSBSL
Description
RES 7.5 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Military, Moisture Resistant
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Length :
6.35mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Power Rating :
1W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
7.5Ohms
Power (Watts) :
1W
Supplier Device Package :
Failure Rate :
S (0.001%)
Max Power Dissipation :
1W
Lead Length :
38.1mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Width :
2.16mm
Max Operating Temperature :
250°C
Datasheets
RWR81S7R50BSBSL
Vishay / Dale RWR81S7R50BSBSL
7.5Ohms, 1W, Wirewound,