RWR81S66R5BSS70
Mfr.Part #
RWR81S66R5BSS70
Description
RES 66.5 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Lead Length :
38.1mm
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Axial
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Failure Rate :
S (0.001%)
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
2
Contact Plating :
Lead, Tin
Max Power Dissipation :
1W
Resistance :
66.5Ohms
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Width :
2.16mm
Mount :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-55°C
Power (Watts) :
1W
Diameter :
2.16mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Supplier Device Package :
Tolerance :
±0.1%
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR81S
Max Operating Temperature :
250°C
Power Rating :
1W
Length :
6.35mm
Published :
Datasheets
RWR81S66R5BSS70
Vishay / Dale RWR81S66R5BSS70
Through Hole 66.5Ohms, 1W, Wirewound,