RWR81S6650FSS70
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR81S6650FSS70
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 665 OHM 1W 1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Power Rating :
1W
Length :
6.35mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Lead Length :
38.1mm
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
1W
Resistance :
665Ohms
Contact Plating :
Lead, Tin
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
250°C
Mount :
Through Hole
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR81S
Factory Lead Time :
16 Weeks
Width :
2.16mm
Diameter :
2.16mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
Axial
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Lead Free :
Contains Lead
Power (Watts) :
1W
Min Operating Temperature :
-65°C
Package / Case :
Failure Rate :
S (0.001%)
Composition :
Wirewound
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Military, Moisture Resistant
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Number of Terminations :
2
Datasheets
RWR81S6650FSS70
Vishay / Dale RWR81S6650FSS70
Through Hole 665Ohms, 1W, Wirewound,