RWR81S5R76FRB12
Mfr.Part #
RWR81S5R76FRB12
Description
RES 5.76 OHM 1W 1% WW AXIAL
Failure Rate :
R (0.01%)
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Published :
Lead Length :
38.1mm
Power (Watts) :
1W
Max Power Dissipation :
1W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Width :
2.16mm
Length :
6.35mm
Power Rating :
1W
Factory Lead Time :
19 Weeks
Min Operating Temperature :
-55°C
Resistance :
5.76Ohms
Mount :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Max Operating Temperature :
250°C
Composition :
Wirewound
Diameter :
2.16mm
Termination :
Datasheets
RWR81S5R76FRB12
Vishay / Dale RWR81S5R76FRB12
Through Hole 5.76Ohms, 1W, Wirewound,