RWR81S5R49FSS73
Mfr.Part #
RWR81S5R49FSS73
Description
RES 5.49 OHM 1W 1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Contact Plating :
Lead, Tin
Width :
2.16mm
Factory Lead Time :
48 Weeks
Resistance :
5.49Ohms
Mount :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Failure Rate :
S (0.001%)
Power Rating :
1W
Length :
6.35mm
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Max Power Dissipation :
1W
Package / Case :
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Max Operating Temperature :
250°C
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR81S
Diameter :
2.16mm
Lead Length :
38.1mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power (Watts) :
1W
Tolerance :
±1%
Datasheets
RWR81S5R49FSS73
Vishay / Dale RWR81S5R49FSS73
Through Hole 5.49Ohms, 1W, Wirewound,